Технічна інвентаризація, технагляд, техобстеження,
реєстрація права власності, експертна оцінка,
дозвільні документи на будівництво,
комплексне обслуговування підприємств.

м.Київ, бул. Л.Українки, 26А, Печерська
+38(050)7420430 +38(097)1918808
м.Київ, вул. О.Кошиця, 4, Харківська
+38(050)7420430 +38(097)1918808
btiadvokat@gmail.com

Будівельна амністія

image (2)

Амністія надає шанс

У власників незаконно збудованої нерухомості майже чотири місяці для легального введення її в експлуатацію, інакше з 2016 року їх чекають штрафи

Слід знати, що будувати будинок на земельній ділянці, яка не відведена належним чином, без відповідного документа, що дає право виконувати будівельні роботи, без належно затвердженого проекту або з істотними порушеннями будівельних норм і правил, заборонено.

Нехтують такі забудовники також відповідної проектно-дозвільної документації, здійснюючи, наприклад, ще й реконструкцію будівель. При цьому вони запевняють, що у власному дворі можуть робити що завгодно.

У таких ситуаціях власника самобуду може зупинити хіба що оформлення документації для реєстрації права власності: незаконно збудовану нерухомість не можна в майбутньому продати, подарувати, заповісти у спадок або закласти для придбання, наприклад, кредиту. І тут починаються справжні «ходіння по муках»: обравши між легальною будівельною процедурою і самовільним будівництвом останній варіант, забудовник програє і в часі дозвільної документації, і в засобах, витрачених на нього.

Поганий приклад подає Київ

Щоб уберегти співвітчизників від таких неприємних процедур, в Україні був прийнятий закон «Про регулювання містобудівної діяльності з прийняття в експлуатацію об’єктів будівництва, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт», за зміни до якого Верховна Рада проголосувала 13 січня 2015 року 24 квітня 2015- го Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства затвердило Порядок прийняття в експлуатацію та проведення технічного обстеження індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, громадських будівель і будівель і споруд сільськогосподарського призначення I і II категорій складності, побудованих без дозволу на виконання будівельних робіт з 5 серпня 1992 до 12 березня 2011 року. Документом передбачено введення в експлуатацію самобудів без штрафних санкцій до 31 грудня 2015 року.

– Цю роботу повинні провести безоплатно підрозділи Державної архітектурно-будівельної інспекції України, – розповідає її голова Олексій Кудрявцев. – Відповідне рішення вони приймають протягом 10 днів з дня подачі пакета документів, серед яких ключова відмітка в техпаспорті про технічний обстеження об’єкта (житлові будинки до 300 кв. М). Технічне обстеження таких індивідуальних житлових будинків проводить сертифікований фахівець з технічної інвентаризації за спрощеною процедурою, при якій ставить відповідну відмітку в технічному паспорті. До власників (користувачів) земельної ділянки, які скористаються механізмом прийняття в експлуатацію збудованих без дозволу об’єктів, штрафні санкції за виконання самовільних будівельних робіт і за їх незаконну експлуатацію застосовуватися. Мова йде про нескладних будівництвах. Амністія не передбачає легалізацію самовільно побудованих багатоквартирних будинків і житлових комплексів

Про це керівництво Держархбудінспекції та її фахівці інформують громадськість регулярно: на сайті установи створено навіть спеціальний відеоролик, в якому детально розписано, як повинна діяти людина, щоб легалізувати самовільне будову.

Держархбудінспекція змоделювала також різні ситуації і проблеми, з якими може зіткнутися самобудівець. У кожному центрі надання адміністративних послуг фахівці Держархбудінспекції консультують щодо реалізації положень будівельної амністії. Незважаючи на це, деякі громадяни досі нехтують пропонованої допомогою. Особливо це стосується самобудівців Києва: на 26 серпня 2015 амністованим правом на введення в експлуатацію незаконного будівництва скористалося тільки 27 чоловік. З них в столичному підрозділі Госархстойінспекціі реєстрацію пройшла тільки одна декларація. Решта 26 повернули на доопрацювання.

– Позиція несвідомих громадян, м’яко кажучи, дивує, – продовжує Олексій Віталійович. – Якщо раніше її можна було хоч якось виправдати складної дозвільною системою, яка існувала до 2011 року, то тепер для узаконення будівель потрібен мінімум документів: заява, два примірники заповненої декларації про прийняття об’єкта в експлуатацію, засвідчені в установленому порядку копії документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, на якій знаходиться об’єкт, і копія технічного паспорта (з відміткою про проведене технічне обстеженні). У ланцюжку реалізації стройамністіі Держархбудінспекція – кінцева ланка. До нас звертаються з готовим пакетом документів, і ми оперативно реєструємо декларації про готовність об’єкта до експлуатації.

Важлива роль БТІ

На початковому етапі ключову роль відіграє БТІ. Саме воно проставляє в техпаспорті – інформаційно-довідковому документі – затверджену місцевим архітектором відмітку про те, що будівля розташована згідно з будівельними нормами. Технічний паспорт виготовляють на підставі проведеної технічної інвентаризації будинку, який містить інформацію про технічні показники будинку (його поверховість, загальну площу, законність спорудження) і параметри (рік будівництва, інженерні мережі, план будівлі поповерхово, санітарно-гігієнічні нормативи і загальні відомості про систему і конструкції).

Консультації та послуги з оформлення технічних паспортів, крім БТІ, можуть надавати фірми, які мають на це ліцензії. Деякі з них широко себе рекламують в пресі і на сайтах, запевняючи, що вони цінують час замовника, тому вимагають від нього (за доступними цінами) ще тонше пакет документів: передоплату 100% при укладенні договору, надання оригіналів правовстановлюючих документів, нотаріальну довіреність на пред’явлення інтересів замовника в БТІ. Користуватися їх послугами чи ні – вирішують самі замовники. Але поява на ринку серйозного конкурента БТІ має значно поліпшити сервіс технічних послуг.

Архітектори не надають висновків

До речі, будівельну амністію в Україні проводять не вперше: у 2011 році нею скористалися 17000 самобудівців, 2012-го – близько 48 000, а в 2013 році – тільки 26 000. Минулий і нинішній роки цю картину зіпсували. І причина цього – не тільки війна на сході.

– Часто органи містобудування та архітектури при місцевих радах відмовляються надавати висновки про відповідність розташування самовільних будов державним будівельним нормам, – зазначає голова Держархбудінспекції України Олексій Кудрявцев. – А без таких висновків наступні їх легалізації неможливі. Бездіяльність місцевої влади найбільше б’є по звичайним людям, які хочуть узаконити невеликі за площею споруди. Вона фактично блокує і весь процес реалізації будівельної амністії. Ми ж свою частину роботи в рамках реалізації цієї програми виконуємо оперативно. За Станом на 26 серпня Держархбудінспекція зареєструвала 1435 декларацій з будівельної амністії. Найкращий стан справ у Дніпропетровській, Тернопільській, Вінницькій і Кіровоградській областях. Гірше становище – у Києві, Волинській, Івано-Франківській та Миколаївській областях.

Наприкінці хочеться ще раз нагадати власникам самобудів, що порушення вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил при будівництві, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об’єктів чи споруд тягнуть за собою накладення серйозних штрафів на забудовників. А саме: від 10 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян щодо індивідуальних житлових будинків. Тому подумайте, чи варто чекати останній день 31 грудня 2015, щоб уникнути неприємностей

 

Напишіть нам