texinventarizacija@gmail.com
На сьогоднішній день сертифіковані експерти компанії БТІ АДВОКАТ ПРОВОДЯТЬ ТЕХНІЧНЕ ОБСТЕЖЕННЯ БУДІВЕЛЬ/БУДИНКІВ/КВАРТИР, ЯКІ БУЛИ ПОШКОДЖЕНІ АБО ЗРУЙНОВАНІ В НАСЛІДОК ВІЙСЬКОВИХ ДІЙ.
Ми готуємо комплексний пакет документів (звіт, акт про обстеження та реєстрацію у реєстрі), який Вам знадобиться для отримання компенсації за зруйноване майно.
Для визначення відповідності пропонованих до об’єктів нерухомості вимог, існуючим технічним регламентам проводиться технічне обстеження будівель і споруд. Його мета зводиться до виявлення реального фізичного стану будівель і споруд. В ході проведення дослідження визначається ступінь надійності конструкції. Такі обстеження дозволяють оцінити реальну можливість подальшої експлуатації об’єктів. В ході обстеження виробляються подальші правила експлуатації будівель і споруд.
Ананьєв Євген Олександрович сертифікований експерт в обстеженні будівель і споруд
Загальний порядок проведення обстежень не поширюється на правила проведення будівельно-технічної експертизи призначеної судом. Не робиться технічне обстеження й для одержання наукових даних і виконання проектних робіт.
Для отримання докладної інформації заповніть форму, прикріпіть свої документи і, будь ласка, надішліть їх нам по електронній пошті btiadvokat@gmail.com
Технічне обстеження дозволяє безпечно використовувати об’єкт. Це особливо актуально для місць масового скупчення людей, торгових центрів, навчальних закладів, вокзалів і т.д.
Обстеження технічного стану включає в себе візуально-інструментальний огляд. А також створення рішень для відновлення об’єктів. Технічне обстеження будівель проводиться технікою для діагностики стану і оперативного контролю споруди, при цьому можуть братися проби для аналізу в будівельній лабораторії.
Як проводиться технічне обстеження будівель і споруд?
Роботи ведуться в суворій відповідності з діючою нормативною базою, яка включає в себе ДБН, ДСТУ та інші, які регламентують містобудівну діяльність законодавчих актів. Технічне обстеження будівель і споруд включає в себе комплекс заходів, що дозволяють визначити параметри, які характеризують фактичний технічний стан будівельних конструкцій, характеристик основи фундаментів, інженерних мереж та інших систем, здатних впливати на ступінь надійності будівель і споруд і визначають можливість їх подальшої експлуатації або обмеження в експлуатації, або необхідність відновлення, ремонту будівельних конструкцій, інженерних мереж і систем об’єкта.
Від правильної оцінки технічного стану будівель і споруд залежить безпека їх експлуатації. Аварійні обвалення відбуваються не в один момент, якщо це не є впливом зовнішніх факторів, до таких відносяться стихійні лиха, пожежі і т. п.
У відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України № 687, прийнятою у 2004 році, може проводиться експертне обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки.
Обстеження технічного стану будівель сприяє своєчасному виявленню дефектів в будівлях, запобігає аварійним обвалення конструкцій, що дозволяє вчасно провести необхідні ремонтні роботи і значно продовжити термін служби об’єктів. Проводитися воно може суб’єктом господарювання, який має договір на обстеження будівлі з їх власниками або керівниками.
Форма власності компанії, що проводить технічне обстеження споруд і будівель, не має значення. Основним є дотримання встановлених до нього законом вимог. Вони включають в себе:
• Наявність у штаті компанії співробітників, які є професійними експертами з питань міцності, надійності, довговічності будинків і споруд, їх експлуатаційної безпеки, а також пожежної безпеки та інженерного забезпечення. Всі вони повинні пройти професійну атестацію та отримати кваліфікаційний сертифікат. Таку вимогу встановлено статтею 17 Закону України «Про архітектурну діяльність».
• Компанія повинна мати методичну та організаційну документацію, необхідну для проведення обстеження об’єктів, а також спеціальне обладнання, прилади та інструменти.
Знайти інформацію про потенційних виконавців робіт, що відповідають критеріям, можна на офіційному веб-сайті Держархбудінспекції. Вона може бути розміщена на веб-сайті на підставі письмового звернення суб’єктів господарювання.
Обстеження технічного стану будівлі проводять при реставрації для визначення технічного стану об’єктів. Така процедура потрібна при зміні спеціалізації, планування, надбудові поверхів або при капітальному ремонті. Обстеження будівель і споруд виконують з технічного плану, складеного виконавцем і узгодженого із замовником. Воно включає в себе такі пункти: завдання і цілі, елементи дослідження і терміни виконання.
Обстеження будівель і споруд необхідно:
• перед ремонтом;
• для визначення якості робіт;
• перед початком використання будівлі;
• при розбіжності між замовником і виконавцем будівельних робіт;
• коли потрібно визначити збиток від пожежі або іншого лиха;
• при пошкодженні;
• для відновлення документів;
• при продажу або купівлі будівлі;
• для визначення вартості робіт.
У процесі даної процедури надають будівельні схеми, плани, паспорти і інші матеріали.
Терміни проведення обстеження технічного стану
Перше технічне обстеження споруд і будівель проводиться відповідно до їх проектної документації. Подальший порядок перевірок визначається відповідними нормативними і правовими актами, а також вимогами ДБН. У відповідності зі статтею 884 ЦК України, такий термін не повинен перевищувати гарантійного терміну експлуатації. Проводити технічне обстеження споруд і будівель з терміном гарантії, який сплив, необхідно з урахуванням часу їх експлуатації. Враховується і те, з якою періодичністю проводилося їх обстеження раніше.
При закінченні встановленого терміну експлуатації будівель і споруд необхідно проводити обстеження з оцінкою його технічного стану. За результатами обстеження складається звіт про технічний стан споруд і будівель, на підставі якого визначається можливість їх подальшої експлуатації, її умови та термін наступного обстеження.
Величезне значення при обстеженні об’єктів з закінченим строком експлуатації має виявлення всіх наявних дефектів, пошкоджень і деформацій конструкції. Такі роботи проводяться власниками нерухомості або керуючими нею особами.
Частота перевірки використовуваної будівлі залежить від виду споруди. Можливе позапланове технічне обстеження при критичному стані об’єкта.
Першу експертизу проводять через 2 роки після використання будівлі. Потім обстеження технічного стану виконують один раз за 7 років. Винятками є: споруди, які знаходяться у шкідливому середовищі.
Для проведення робіт з обстеження таких об’єктів підставою можуть служити:
• акти, складені уповноваженими органами після пожеж, природних катаклізмів при частковому руйнуванні об’єкту;
• рішення власників нерухомості або керуючих об’єктами щодо проведення перевірки їх технічного стану;
• суттєві дефекти, пошкодження та деформації, виявлені в процесі проведення поточних оглядів і технічного обслуговування, які проводять власники або керівники об’єктів.
Перевірка експлуатаційного стану об’єктів може здійснюватися у плановому та позаплановому порядку. Спільні перевірки проводяться за затвердженим графіком навесні і восени.
Показники обстеження
В ході проведення перевірки технічного стану об’єктів нерухомості предметом вивчення є такі показники та характеристики як: механічний опір та стійкість елементів конструкції; безпека життя і здоров’я людини, захист навколишнього середовища та інші. В ході обстеження з’ясовується стан пожежної безпеки на об’єктах, систем захисту від шуму, економії енергії, безпеки подальшої експлуатації та інші.
Не допускається технічне обстеження об’єктів з фотографій, відеозаписів або на підставі ескізів та креслень, без візуального обстеження.
Технічні показники, яким мають відповідати будівлі та споруди містяться у проектній документації на об’єкти. Це відноситься не тільки до будівельних конструкцій, але і до фундаментів, інженерних мереж та інших систем об’єкта. Отримані в результаті вивчення будівель і споруд дані повинні бути занесені до звіту про технічний стан будівель і споруд, на підставі звіту оформляється паспорт об’єкта.
Паспортизація будівлі потрібна для того, щоб продовжити термін її використання. Проведення даної процедури потребують як установи державного порядку, так і невеликі комерційні компанії.
Паспортизація будівлі являє собою єдину систему обліку, що дозволяє вчасно виявляти аварійні ситуації.
Паспорт технічного стану будівлі заповнюється сертифікованим фахівцем, з урахуванням результатів обстеження споруди. Дослідження будівель проводиться компанією на доходи власника.
Точні відомості вносяться в паспорт технічного стану будівлі, після цього засвідчуються підписами власника і довіреної особи компанії, яка проводить обстеження. Цей документ складається з 5 обов’язкових доповнень та інших супровідних актів. Паспорт технічного стану будівлі завіряється печаткою. У підсумку виходить кілька зразків документів: один-два для власника, а ще один залишається в архіві організації, яка провела паспортизацію будівлі.
Паспорт технічного стану будівлі заповнюють один раз. Інші коригування вносять в документ в якості додатків з печаткою та датою власника. Власник повинен доповнити паспорт технічного стану протягом місяця після обстеження. Іншими словами, паспортизація будівлі – це складання будівельної документації, де представлена інформація про споруду, всілякі несправності.
Етапи проведення технічного обстеження
Роботи по обстеженню об’єктів нерухомості вимагають серйозного і більш детального підходу. Проходять вони в кілька етапів: підготовка до проведення обстеження; попереднє або основне (детальне) обстеження; складання звіту.
Починається все з підготовки до проведення обстеження об’єктів. На цій стадії проводиться ознайомлення з об’єктом, його об’ємно-планувальними і конструктивними рішеннями. Мета обстеження – збір інформації про об’єкт. Одночасно складається повний опис конструкцій будівлі, дається характеристика інженерних мереж, проводиться дослідження технічної документації, а також складаються рекомендації щодо подальших робіт.
Попереднє або основне (детальне) обстеження проводиться шляхом:
• проведення суцільного візуального обстеження; виявлення дефектів і пошкоджень, їх аналізу;
• проведення необхідних вимірів, фотофіксації та складання схем розташування;
• оцінки технічного стану об’єкта;
• складання висновку про технічний стан будівельних конструкцій, мереж та систем об’єкта;
• надання рекомендацій щодо надійної і безпечної подальшої експлуатації об’єкта.
Дуже важливим моментом в технічному обстеженні є вивчення умов експлуатації об’єктів нерухомості. До них відносяться мікроклімат і стан ґрунтів. Останні можуть впливати на стан конструкції. Їх переміщення призводить до деформації несучих елементів конструкцій і прискорює процес руйнування. На другому етапі робіт проводиться детальне вивчення об’єктів. Воно передбачає обмір будівель, дослідження міцності перекриттів, фундаментів і інших елементів будівель і споруд. Окремо вивчається стан ґрунтів.
Завершальним етапом робіт є проведення розрахунків та їх аналіз. Робляться вони на підставі даних, отриманих при огляді і вивченні стану об’єктів.
Підсумком проведеної роботи стає технічний звіт. Він містить в собі додаткову документацію, в яку входять плани і креслення споруд, їх фотографії, а також графіки та інші документи. Вони є своєрідним додатком до підсумкового документа. Разом із звітом готується технічний висновок (висновки та рекомендації), в якому містяться відомості про категорії технічного стану будівлі, ступінь зносу, можливі варіанти експлуатації, ремонту або реконструкції.
У звіт про технічний стан входять:
• дослідження, в ході яких визначили категорію будови;
• висновок про стан будівлі;
• причини деформацій;
• властивість зношування конструкцій;
• усунення недоліків;
• список пошкоджень з їх описом;
• фотоматеріали;
• опис міцності матеріалів.
Такий документ складається на підставі чинної правової бази. Цей звіт про технічний стан буде інструкцією до інших робіт по ремонту будівлі. Результати обстеження повинні бути точними і виконуватися професіоналами. Звіт про технічний стан будівлі може бути виданий тільки експертами, які мають сертифікат на проведення робіт.
При виконанні обстеження, фахівці повинні надати завірену копію сертифіката експерта з обстеження будівель. З 1 червня 2012 року набули чинності нововведення. Згідно з ними, сертифікат експерта з обстеження будівель обов’язково повинен бути в наявності. Він дає виключне право проводити дослідження технічного стану споруд.