Технічна інвентаризація, технагляд, техобстеження,
реєстрація права власності, експертна оцінка,
дозвільні документи на будівництво,
комплексне обслуговування підприємств.

м.Київ, бул. Л.Українки, 26А, Печерська
+38(050)7420430 +38(097)1918808
м.Київ, вул. О.Кошиця, 4, Харківська
+38(050)7420430 +38(097)1918808
btiadvokat@gmail.com

Як узаконити перепланування квартири

Ананьєв Євген Олександрович
Ананьєв Євген Олександрович
+38(095)1425434
texinventarizacija@gmail.com

Чинне законодавство України зазнало останнім часом серйозних змін. Торкнулися вони й нормативних актів що регламентують правові питання, пов’язані ыз переплануванням і реконструкцією житлових приміщень. Тепер легалізувати перепланування квартири стало в багатьох ситуаціях значно простіше, ніж це було раніше. Отримання дозволу на перепланування квартири, згідно з чинним законодавством, не буде потрібно в тих випадках, коли перебудова приміщення не торкнеться його якісних характеристик і геометричних розмірів. Такий підхід застосовується по відношенню до фізичних осіб, власників житлових приміщень.

Узаконити перепланування квартири

Узаконення перепланування житла доведеться робити в двох випадках:

 1. Коли самостійно проводиш серйозну перебудову своєї нерухомості, яка призводить до зміни розміру її житлової площі і технічних характеристик;
 2. В тому випадку, коли зміни вже проведені колишніми власниками, але не оформлені в установленому законом порядку.

Узгодження перепланування квартири справа досить клопітка, що займає багато часу, сил і вимагає збору великої кількості різних документів. У кожному конкретному випадку є свої нюанси.

Узаконення перепланування житла

Вирішивши перебудувати свою квартиру або купивши житло на вторинному ринку можна зіткнутися з двома проблемами. Одна з них – бажання зробити серйозну реконструкцію приміщень, друга – узаконити перепланування квартири, яке зроблено колишніми господарями. При здійсненні будь-якого з цих варіантів доведеться запастися терпінням. Воно знадобиться при зборі величезної кількості документів і відвідування неменшої кількості кабінетів.

Більшість власників нерухомості довіряють узаконення перепланування житла, організаціям, що спеціалізуються на цьому виді діяльності. Це значно спрощує і прискорює процес оформлення перебудови приміщення. Досвідчені професіонали допомагають уникнути помилок, не робити зайвих кроків і завжди досягають 100% результату.

Зміни, внесені до статті 100 ЖКУ, звільнили власників нерухомості від узгодження робіт при переплануванні квартири в тих випадках, коли вони не зачіпають інженерні мережі загального користування та несучі конструкції. Не вийде розширити житлову площу або збільшити число кімнат у будинках, що стоять на балансі державних або громадських фондів. Для проведення будівельних робіт, пов’язаних зі зміною якісних характеристик приміщення, необхідна письмова згода балансоутримувачів приміщень, якщо договір найму з ними не містить інших положень.

У колишній редакції статті 100 ЖКУ необхідна ще й згода членів сімей, а також виконкому місцевих рад. Згідно зі статтею 152 ЖКУ, проведені роботи по зміні вигляду квартири, не пов’язані з реконструкцією інженерних мереж загального користування і такі, що не порушують цілісність несучих стін конструкції, не потребують отримання дозволу на перепланування квартири.

Порядок дій при переплануванні квартири

Право на розпорядження власникам своєю нерухомістю дає стаття 150 ЖКУ. Порядок зміни якісних характеристик житла визначено статтею 100 того ж Кодексу. Узаконити перепланування квартири, зроблене в обхід існуючого порядку, доведеться робити не тільки для продажу квартири. Легалізувати перепланування квартири потрібно при даруванні, оформленні заповіту або застави.

Для того щоб легалізувати перепланування квартири, доведеться пройти весь шлях з моменту розробки проекту до здачі об’єкту в експлуатацію та оформлення нового технічного паспорта приміщення. Для цього необхідно буде викликати на об’єкт інженера БТІ і оформити у нього замовлення на виготовлення технічної документації.

Процес легалізації перепланування квартири в Києві проходить приблизно так само, як і по всій Україні. Замовити проектну документацію можна в організаціях, що мають на здійснення такої діяльності спеціальну ліцензію. Документація розробляється на основі технічних умов (ТУ) або інших вимог, які необхідно буде взяти у різних експлуатаційних служб, що обслуговують інженерні системи, якщо перепланування торкнулася або стосується перенесення або заміни елементів цих комунікацій. Наприклад, не можна переносити газове обладнання або систему загальнобудинкової вентиляції без узгодження з технічними службами, які здійснюють контроль їх експлуатації.

ТУ, отримані від цих організацій, є невід’ємною частиною майбутнього проекту, без яких узаконити перепланування квартири не вийде. Видача різних паперів має свої терміни виконання. Зібрати всі папери в один день не вийде. Доведеться походити самостійно або надати можливість зайнятися переплануванням житла в Києві компаніям, що спеціалізуються на цій діяльності. Це буде простіше, швидше і, в кінцевому підсумку, дешевше. Не варто забувати про те, що легалізація перепланування квартири в Києві процедура платна. Вартість послуг залежить від рівня складності питання і швидкості його рішення.

Готовий проект разом із заповненою декларацією на отримання дозволу щодо проведення перепланування нерухомості, а також копіями документів, що підтверджують право власності, завірених у нотаріуса, паспортом та ІПН подається в Дозвільний центр, розташований за місцем знаходження приміщення, що перебудовується.

Подавати декларацію і проект необхідно у двох екземплярах. В тому випадку, коли нерухомість перебуває у спільній частковій власності, необхідно буде додати до стандартного переліку в двох примірниках документи всіх співвласників. Обов’язковим для подачі є технічний паспорт приміщення, термін виготовлення якого не повинен бути раніше 1 року до моменту подачі декларації. Відповідальність за неправильне складання документів лежить на тому, хто їх подає. Виявлені в паперах неточності або відсутність будь-яких документів можуть стати причиною відмови у видачі дозволу. Не можна узаконити перепланування квартири без згоди відповідного органу культури, якщо вона знаходиться в будинку, що є пам’яткою історії та архітектури. Після реконструкції приміщення, виконані роботи повинна прийняти спеціальна держкомісія. Для цього необхідно звернутися в Дозвільний центр із заявою, з проханням провести приймання об’єкту перепланування. Воно повинно бути проведено протягом 7 днів з моменту звернення. За підсумками приймання об’єкту складається спеціальний акт і робиться запис у журналі прийому квартири в експлуатацію. По завершенню всіх цих процедур настає черга отримання технічного паспорту на перебудоване приміщення. Виготовляє його БТІ.

Що робити, якщо відмовлено в легалізації перепланування?

У практиці зустрічаються випадки, коли узаконити перепланування квартири звичайним способом не вдається. Єдиним варіантом вирішення проблеми, в такому випадку, залишається звернення до суду. Така легалізація перепланування квартири в Києві або інших населених пунктах країни вимагатиме від власника перебудованої нерухомості сил, засобів і часу. Це найдовший і дорогий шлях легалізації перепланування, на якому не обійтися без хорошого адвоката. Вдаються до нього тільки тоді, коли вичерпані всі інші варіанти. Єдиний вірний спосіб не створювати собі серйозні проблеми – узгодження перепланування квартири до початку будівельних робіт.

Такий крок допоможе уникнути в подальшому багатьох небажаних проблем. Отримання дозволу на перепланування квартири – це законний шлях будь реконструкції приміщень. Вартість послуг оформлення необхідних документів компаніями, що займаються переплануванням житла в Києві досягає 25 тисяч гривень.

Терміни проведення етапів узаконення перепланування

Чинне законодавство за деякими процедурам встановлює свої терміни, в які вони повинні бути проведені. На практиці отримання дозволу на проведення перепланування житлових приміщень займає від 20 до 40 днів.

Термін підготовки проектної документації залежить від завантаженості організацій, що займаються її розробкою. Зазвичай ця процедура займає від 5 до 7 днів. Від 20 до 40 днів йде на узгодження з наглядовими організаціями проектної документації. Отримання дозволу на проведення будівельно-ремонтних робіт обмежується 14 днями. Введення в експлуатацію перепланованої квартири займає від 10 до 15 днів. Новий технічний паспорт робиться від 3 до 10 днів.

Відповідальність за порушення правил реконструкції житла

Чинне законодавство України доволі суворе. Якщо не узаконити перепланування квартири, то можна зіткнутися з усією силою закону. Він передбачає кримінальну та адміністративну відповідальність за порушення порядку проведення робіт по якісним змінам житла, що належить власнику. Самовільне перепланування, що не пройшло будівельної експертизи, може пошкодити міцність конструкції і привести до руйнування всієї будівлі.

Кримінальна відповідальність за проведення робіт без відповідного дозволу визначена статтею 275 КК України. Вона передбачає покарання винних осіб штрафом до 50 мінімумів доходів громадян, що діють на момент прийняття рішення про міру відповідальності судом. Передбачені цією статею і виправні роботи на строк до двох років, а також обмеження свободи при першому порушенні до трьох років і при другому до восьми років.

На практиці реальний термін тюремного покарання призначається в тих випадках, коли наслідки перепланування призводять до серйозних руйнувань, тяжких наслідків або людських жертв. Штрафні санкції за перепланування житлового приміщення з порушенням чинного законодавства в рамках адміністративної відповідальності передбачені статтями 96 і 97 КпАП. Величина штрафу в таких випадках може досягати розміру 10 мінімумів доходів громадян. Якщо не легалізувати перепланування квартири, то її не можна буде продати. При зміні власника потрібен технічний паспорт об’єкту, який видається БТІ. Ця організація входить в список установ, в які доводиться звертатися для того, щоб узаконити новий план квартири.

Що дозволено і що заборонено робити при переплануванні житлових приміщень

Перш, ніж приступати до отримання дозвільної документації для проведення будівельно-ремонтних робіт, необхідно зрозуміти які роботи дозволено законом проводити при переплануванні приміщень.

Дозволено:

 • об’єднувати санітарні приміщення в єдиний вузол. Розширювати їх площу за рахунок коридору;
 • з’єднувати приміщення за допомогою прорізів в перегородках і стінах;
 • збільшувати житлову площу за рахунок зменшення розміру нежитлових приміщень;
 • прибирати шафи, антресолі, комори і підвіконні частини стіни для влаштування виходу на балкон.

Заборонено:

 • розширювати площу ванної та туалету за рахунок житлових приміщень;
 • розбирати зовнішні стіни для об’єднання кімнат з лоджіями та балконами;
 • переносити на балкони і лоджії прилади опалювальних систем;
 • проводити навіть частковий демонтаж міжповерхових перекриттів, систем вентиляційних каналів і коробів;
 • видаляти звукоізоляцію підлоги;
 • проривати льохи і споруджувати прибудови до квартир, що знаходяться на перших поверхах багатоповерхівок.

Компанія «БТІ Адвокат» допоможе організувати зміну планування квартири в найкоротші терміни! Досвідчені фахівці, які є співробітниками нашої фірми, володіють усіма необхідними навичками і великим досвідом роботи в сфері узаконення різних операцій, пов’язаних із нерухомістю. Тому, для того щоб перепланування квартири не лякало кількістю витрачених сил і часу, слід довіритися професіоналам, які знають всі тонкощі і нюанси цього процесу. Фахівці виконають всі необхідні операції відповідно до чинних законів і правових норм.

Для того щоб організувати цей процес самостійно, доведеться витратити купу сил, часу і грошей, адже без певного досвіду охопити все до найдрібніших подробиць неможливо. Клієнти, які довірять свої справи компанії «БТІ Адвокат», отримають грамотну консультацію компетентних фахівців. Наші представники дадуть відповідь на будь-які питання і запропонують оптимальний варіант вирішення виниклої проблеми.

Принципи, якими ми керуємося, це оперативність, чесність і відкритий документообіг! Якщо потрібно провести зміну плану квартири – звертайтеся за допомогою до нашої компанії. Наші ціни вигідно відрізняються від пропозицій конкурентів!

Напишіть нам