Технічна інвентаризація, технагляд, техобстеження,
реєстрація права власності, експертна оцінка,
дозвільні документи на будівництво,
комплексне обслуговування підприємств.

м.Київ, бул. Л.Українки, 26А, Печерська
+38(050)7420430 +38(097)1918808
м.Київ, вул. О.Кошиця, 4, Харківська
+38(050)7420430 +38(097)1918808
btiadvokat@gmail.com

Як здійснюється переведення житлових приміщень до нежитлового фонду в Україні

Ананьєв Євген Олександрович
Ананьєв Євген Олександрович
+38(095)1425434
texinventarizacija@gmail.com

За Законом України власники квартир можуть здійснювати переведення житлових приміщень до нежитлового фонду. Це регулюється Цивільним, Житловим кодексом і підзаконними актами, а також будівельними нормами і правилами. На підставі цієї законодавчої бази і закону про переведення житлового приміщення в нежитлове місцеві органи влади розробляють свої правила для зміни призначення нерухомості. Як перевести квартиру в комерційну нерухомість, розглянемо нижче.

У статтях ЦКУ написано, що власник майна може розпоряджатися ним на свій розсуд у межах закону, тобто кожен може користуватися своєю нерухомістю для здійснення підприємницької діяльності в законодавчому полі. Ці положення дозволяють перевести квартиру в нежитлове приміщення.

Правила, які визначають процедуру, в різних населених пунктах аналогічні і можуть незначно відрізнятися завдяки специфіці міста. Якщо брати до уваги столицю, то існує Положення місцевої влади, в ньому прописана процедура, за якою виконується переведення житлових приміщень у нежитловий фонд. Вони діють на будь-які об’єкти нерухомого майна на території Києва і не залежать від приналежності власників та балансоутримувачів до різних форм власності.

Щоб почати переведення житлового фонду в нежитловий, потрібно звернутися в ЦНАП. Якщо не планується перебудова об’єкта, то заява подається про зміну цільового призначення нерухомості без визначення функціоналу. Якщо ж передбачена реконструкція, то заява повинна враховувати визначення функціонального призначення майна після проведення робіт.

Вимоги, щоб здійснити виведення з житлового фонду в нежитловий об’єкта нерухомості

Перевести квартиру в нежитлове приміщення мають право її власники. При співволодінні дітей або недієздатного населення потрібен дозвіл з органів опіки. Об’єкти, які заявляються для зміни цільового призначення, повинні відповідати наступним вимогам:

 • Місце розташування квартири може бути в цокольному, першому або другому поверхах. Вона може розташовуватися над нежитловим приміщенням, проте не вище 2 поверху. На третьому поверсі можуть бути тільки творчі майстерні або студії.
 • Повинна бути можливість для обладнання окремого і евакуаційного входу, а також пандуса для малорухливих груп населення. Вони повинні ізолюватися від житлових приміщень в багатоквартирному будинку.
 • Важливо, щоб в квартирі ніхто не жив, а у власника і його сім’ї була житлоплоща в межах законодавчої норми.

Переведення житлової квартири в нежитлове приміщення має ряд обмежень:

 • аварійний стан будівлі;
 • квартира не в заставі і не в арешті;
 • будинок не визнаний пам’ятником архітектури.

Що розміщувати в переведеному майні не можна

Якщо здійснено переведення приміщення в нежитлове в багатоквартирному будинку, то не можна в ньому розміщувати наступні об’єкти:

 • промислові цеха;
 • туалети громадського користування;
 • похоронні компанії;
 • пункти прийому вторсировини;
 • підприємства, діяльність яких поширює шум, вібрацію, випромінювання;
 • пункти побутових послуг, які застосовують вибухо – та пожежонебезпечні речовини;
 • інші заборонені законом об’єкти.

Документи, необхідні для зміни цільового призначення нерухомості

Процедура переведення житлового приміщення в нежитлове починається з подачі заяви в ЦНАП. Якщо не планується перебудова об’єкта, то необхідно буде докласти:

 • виписку про право власності на нерухомість, де вказуються всі співвласники, також неповнолітні діти;
 • акт техобстеження квартири або будинку. Виготовляється він відповідно до законодавства України ліцензованою організацією.

Як перевести приміщення з житлового фонду в нежитловий: особливості процедури

Після того як власник подав заяву, працівники ЦНАПу обробляють документи і передають їх до Департаменту архітектури протягом 2 днів. Працюють з документами в Департаменті 5 днів. Якщо не виникають проблеми, то видається дозвіл і відправляється в ЦНАП, який видає його заявнику.

Чому можуть відмовити перевести житлове приміщення в нежитлове

Підставою у відмові можуть послужити наступні аспекти:

 • помилки, зроблені в документації;
 • неправильно або недостовірно написана мета користування об’єктом;
 • документи, які надані в Департамент, не відповідають законодавчим вимогам.

Відмова оформляється письмово із зазначенням причини винесення такого рішення. Це може стати підставою для звернення до суду для оскарження.

Проведення реконструкції та зміна функціонального призначення

Якщо переведення житлового приміщення в нежитлове передбачає її перебудову і зміна функціонального призначення, то в заяві зазначається конкретне його призначення, наприклад, склад або магазин.

Департамент видасть в такому випадку набір умов для розробки проектної документації по конкретному об’єкту. У пакет включаються такі документи:

 • техумови;
 • містобудівні умови та обмеження забудови ділянки;
 • завдання для проектування.

На основі цього замовляється проект реконструкції в компанії, яка займається проектуванням і має відповідну ліцензію. Після отримання проектної документації власник подає в ДАБК декларацію про початок робіт. Як тільки реконструкція буде закінчена, оформляються наступні документи:

 • декларація про готовність;
 • новий техпаспорт приміщення;
 • право власності на об’єкт.

Оформити переказ з житлового в нежитлове без проблем допоможуть професіонали

Щоб провести всі роботи і оформити документацію правильно, варто звернутися в компанію, яка спеціалізується на подібних послугах. Наші фахівці мають великий досвід і необхідні сертифікати, а також ліцензії. Ми зробимо все, щоб ваша квартира на 1 поверсі під магазин була оформлена швидко і правильно. Зверніть увагу, що вам потрібна згода мешканців на переведення житлового приміщення в нежитловий фонд. Професійні співробітники постійно підвищують свою кваліфікацію і отримують неоціненний практичний досвід у вирішенні складних питань.

Для того, щоб сказати, скільки коштує вивести квартиру з житлового фонду в нежитловий, потрібно уважно вивчити ситуацію, подивитися документи і побачити об’єкт, який підлягає такого роду трансформації. Розрахувати, скільки коштує перевести з житлового в нежитлове приміщення, можна тільки в індивідуальному порядку, адже багато залежить від мети використання отриманого об’єкта, його розмірів і строків, за які потрібно виготовити дозвільні документи.

Зателефонуйте за телефоном, який вказаний на сайті, або напишіть у формі зворотного зв’язку, і наш співробітник приблизно зорієнтує вас, скільки коштує вивести квартиру з житлового фонду. Також ви можете записатися на консультацію в наш офіс або запросити фахівця на свій об’єкт нерухомості.

Якщо ви не знаєте, як квартиру перевести в нежитлове приміщення, звертайтеся в нашу компанію! З нами ви істотно заощадите свій час, отримаєте правильно виготовлені технічні і юридичні документи та оформлене право власності на своє майно.

Напишіть нам