Технічна інвентаризація, технагляд, техобстеження,
реєстрація права власності, експертна оцінка,
дозвільні документи на будівництво,
комплексне обслуговування підприємств.

м.Київ, бул. Л.Українки, 26А, Печерська
+38(050)7420430 +38(097)1918808
м.Київ, вул. О.Кошиця, 4, Харківська
+38(050)7420430 +38(097)1918808
btiadvokat@gmail.com

Як відбуватиметься компенсація за зруйноване житло 2022? Що каже законопроект №7198?

 

Ананьев Евгений Александрович
Ананьев Евгений Александрович
+38(095)1425434
texinventarizacija@gmail.com
Рыбалка Илья Сергеевич
Рыбалка Илья Сергеевич
+38(095)1425434
texinventarizacija@gmail.com

 

На сьогоднішній день сертифіковані експерти компанії БТІ АДВОКАТ ПРОВОДЯТЬ ТЕХНІЧНЕ ОБСТЕЖЕННЯ БУДІВЕЛЬ/БУДИНКІВ/КВАРТИР, ЯКІ БУЛИ ПОШКОДЖЕНІ АБО ЗРУЙНОВАНІ В НАСЛІДОК ВІЙСЬКОВИХ ДІЙ.
Ми готуємо комплексний пакет документів (звіт, акт про обстеження та реєстрацію у реєстрі), який Вам знадобиться для отримання компенсації за зруйноване майно.

 

Зруйновані будинки в Україні – одна з багатьох бід, з якими зіткнулася країна через військову агресію російської федерації. Загалом оцінити масштаби пошкоджень зараз практично неможливо. Дані супутникових знімків однієї лише звільненої Київської області вражають. Руйнування у Бучі оцінюються у 26%, у Гостомелі – у 58%, в Ірпені – у 71%. Компенсація за зруйноване житло у селі Горенка Бучанського району потрібна 77% мешканців.

У зв’язку з цим країні потрібна масштабна кампанія з відновлення. А людям – компенсація за зруйноване житло 2022 року. Україна вже рухається за цим напрямом, як на практиці – розгрібаючи завали, вставляючи вікна, ремонтуючи будинки, так і в рамках правового поля – розробляючи механізми відшкодування збитків.

Компенсація за зруйноване житло. Що для громадян робить влада?

Законодавче регулювання процесу відшкодування збитків від війни – одне з найбільш спірних і найболючіших питань для уряду. Певні кроки вже роблять нардепи. Так, наприкінці березня, всього через місяць після початку повномасштабної війни, був зареєстрований законопроект №7198 від 24.03.2022, який регламентуватиме компенсацію за зруйновані будинки в Україні.

Після попереднього розгляду та вивчення законопроекту, 1 квітня його було прийнято за основу у першому читанні, про що свідчить відповідна Постанова Верховної Ради. Станом на червень 2022 року проект ще не затверджено. Більш того, цілком можливо на нього чекають серйозні зміни, доопрацювання, або взагалі – відхилення. Проте, на сьогодні це єдиний документ подібного рівня, яким планується компенсація за зруйноване житло 2022. Україна прикладає реальні зусилля для відшкодування збитків, тому варто уважно поставитися до запропонованих положень.

Хто має право на відшкодування збитків?

Відповідно до норм законопроекту компенсація за зруйноване житло призначена тільки для осіб  з українським громадянством. Зокрема, серед одержувачів:

  • власники житла, що постраждало;
  • інвестори об’єктів будівництва, які ще не прийняті в експлуатацію, але вже пошкоджені чи зруйновані;
  • члени житлово-будівельних кооперативів;
  • спадкоємці осіб, зазначених у попередніх пунктах.

Крім того, право на отримання компенсації отримають об’єднання співвласників, а також управителі багатоквартирних будинків.

Етапи відшкодування збитків

Компенсація за зруйноване житло під час війни оформляється на підставі заяви власника та документів, що підтверджують ушкодження. Подати заявку можна:

  • віддалено через портал «Дія»;
  • особисто у Центрах надання адміністративних послуг.

Далі до роботи долучається спеціальна Комісія, створена місцевим самоврядуванням. Розгляд поданої заявки відбувається протягом 30 календарних днів, починаючи з дати подання. Після схвалення виконавчий орган місцевої ради має забезпечити відшкодування збитків.

Компенсація за зруйноване житло: порядок та особливості отримання

Набуття чинності законопроектом №7198 передбачає такі види відшкодування збитків за зруйновані будинки в Україні:

  • грошові виплати на поточний рахунок зі спеціальним режимом їх використання;
  • надання отримувачу нового житлового об’єкта;
  • фінансування робіт на відновлення пошкодженого спільного майна у багатоповерхівках.

Після того, як виплачується компенсація за зруйноване житло 2022, Україна як держава, переймає у власника об’єкта право на судові позови та вимоги до російської федерації щодо відшкодування збитків або знищення нерухомості.

Розміри виплат

Компенсація за зруйноване житло призначатиметься залежно від проведеної оцінки пошкоджень та вартості відновлення об’єкта. Граничний розмір виплат за один об’єкт встановлюється на рівні вартості 150 квадратних метрів нерухомості.

При цьому отримувач може претендувати на будинок чи квартиру більшого розміру. У цьому випадку доведеться сплатити різницю між фактичною вартістю об’єкта та визначеною сумою компенсації.

Порядок проведення виплат

Компенсація за зруйноване житло під час війни надаватиметься громадянам у порядку надходження заяв. Але слід зазначити, що законом передбачено і пріоритетне право на виплати. Серед першочергових категорій отримувачів:

  • багатодітні сім’ї;
  • інваліди І та ІІ групи;
  • учасники бойових дій;
  • інваліди війни;
  • сім’ї загиблих ветеранів.

Негативні сторони законопроекту

Незважаючи на комплексний підхід до розробки та досить якісно прописані процедури, проект Закону №7198 має свої недоліки. Слабкі сторони документа, з погляду фахівців, здатні значно ускладнити його впровадження та реалізацію.

Непосильне навантаження на бюджет

Сьогодні дуже складно навіть приблизно розрахувати масштаби руйнувань та суму необхідних компенсацій за пошкоджені та зруйновані об’єкти. З кожним днем війни ситуація лише посилюється. Максимальний розмір компенсації на рівні 150 квадратів насправді перетворюється на мільйони квадратів нерухомості по всій країні та сотні мільярдів виплат громадянам. Більше того, серед ініціаторів Закону точаться дискусії щодо збільшення межі до 250 квадратів на один об’єкт. А це ще більші витрати.

Навіть з урахуванням міжнародної допомоги державний бюджет навряд чи зможе впоратися із таким навантаженням.

Ризики для місцевого самоврядування

Законопроект покладає основні зобов’язання щодо створення Комісій та нарахування виплат на місцеву владу. Більше того, саме органи самоврядування, а не уряд країни чи інші державні організації підписуватимуть договори про фінансування. І саме на місцеву владу буде покладено всю відповідальність.

Це веде до того, що якщо раптом держава виявиться не здатною до фінансування в повному обсязі, відповідати за зрив будівництва буде мер конкретного міста та місцева влада.

Корупційні загрози

Текст законопроекту про компенсацію, незважаючи на все проведене опрацювання, містить безліч не до кінця зрозумілих та вивірених положень та процедур. Такий підхід залишає дуже багато на розсуд чиновників. А це, за досвідом, завжди спричиняє корупційні ризики, зокрема при:

  • створенні Комісій для розгляду заявок;
  • формуванні персонального складу Комісії
  • оскарженні рішень;
  • контролі фінансування.

Способи зниження ризиків для власників житла

Щоб уникнути бюрократичних складнощів, проблем з оформленням заяви на компенсацію або отримання відмови у схваленні виплат, рекомендується заздалегідь потурбуватися про юридичний статус об’єкта нерухомості та свої права на нього.

Серед актуальних процедур:

  1. Узаконення майна. Дозвільні документи на об’єкт нерухомості є одним із обов’язкових додатків до заявки на компенсацію. Їхня відсутність тягне за собою ризик відмови або суттєвого зниження суми виплат.
  2. Приватизація майна.. Право отримання компенсації має лише власник житла. Якщо об’єкт нерухомості не приватизований, то збитки за його руйнування не відшкодовуються.

Очікування від ухвалення Закону

Фахівці БТІ Адвокат загалом прогнозують сприятливі наслідки ухвалення законопроекту. Завдяки його впровадженню стає можливим:

  • юридичне врегулювання виплат на законодавчому рівні;
  • створення цільових фондів для компенсації;
  • затвердження механізму подання заявок;
  • запуск процесів розробки загальних процедур та методик оцінки вартості пошкоджених об’єктів.

Завдяки цим особливостям громадяни України, нерухомість яких постраждала від військових дій, одержують зрозумілий алгоритм дій для отримання компенсації. А уряд та органи місцевого управління – інструменти для оцінки пошкоджень та нарахування виплат у рамках правового поля.

Як отримати компенсацію за зруйноване житло без відмов та відмовок влади?

Рівень бюрократії нашій країні далекий від ідеального. Складності, затримки та зволікання у виконанні процедур – далеко не рідкість. Це стосується як мирного, так і воєнного часу. Тому власникам важливо не прогаяти свій шанс на відшкодування збитків, уважно стежити за розвитком ситуації та самостійно контролювати рішення, які приймає влада.

Серед головних завдань:

  • подбати про узаконення та приватизацію свого майна;
  • мати на руках документи, що підтверджують право власності (для підстрахування рекомендується перевести їх у цифровий формат і зберегти у хмарі, щоб уникнути втрати);
  • у разі пошкодження нерухомості сповістити про це органи місцевої влади;
  • задокументувати факт заподіяння збитків від війни;
  • подати заявку на компенсацію збитків;
  • дочекатися набрання чинності Законом №7198;
  • стежити за розглядом документів, контролюючи терміни (30 календарних днів із моменту подачі);
  • оскаржувати неправомірні рішення влади.

Важливо пам’ятати, що, згідно із законопроектом, компенсацію за зруйноване житло може бути виплачено лише в тому випадку, якщо власник звернувся за її отриманням під час дії воєнного стану або протягом 90 календарних днів після його скасування.

Що робити, якщо ваш будинок розбомбили?

Руйнування будівель під час воєнних дій – ситуація, у якій треба діяти негайно. Отже, якщо розбомбили будинок, що робити насамперед? Головне завдання власника нерухомості на першому етапі – перевірити наявність законодавчо передбачених документів на паперовому чи цифровому носії, зокрема:

  • право власності на квартиру чи будинок;
  • технічний паспорт споруди;
  • право власності на земельну ділянку (для приватних домоволодінь).

Подальший алгоритм дій полягає у збиранні даних, що підтверджують завдання шкоди саме внаслідок війни. Серед таких відомостей:

  • фото- або відеофіксація об’єкта, за можливості необхідно провести зйомку до пошкодження, а також після нього, із зазначенням дати.
  • вид зброї та тип боєприпасів, внаслідок яких постраждав будинок чи квартира (додатковою перевагою буде фіксація залишків боєприпасу).
  • опис пошкоджень загалом та короткий опис характеру кожного пошкодження;
  • показання свідків;
  • експертний звіт про технічне обстеження будинку чи квартири – головний документ, що підтверджує завдання шкоди.

Така доказова база є підтвердженням того, що нерухомість постраждала саме в ході війни, а не раніше чи через інші причини. На окрему увагу заслуговує технічна експертиза нерухомості. Отриманий у результаті звіт із висновками експерта є головним доказом пошкоджень будинку чи квартири під час війни та основою всього пакету документів.

Компенсація за зруйноване житло, її схвалення, а також розміри виплат безпосередньо залежать від підтвердженого масштабу пошкоджень та збитків. Серед головних рекомендацій щодо фіксації руйнувань:

  1. Обов’язково викликати представників ДСНС та правоохоронців, які задокументують сам факт руйнування та складуть відповідний акт.
  2. Отримати копію Акту про пошкодження особистого майна у правоохоронних органів.
  3. Здійснити самостійну фотозйомку наслідків руйнування. Важливо пам’ятати, що це потрібно робити лише після роботи саперів та повного розмінування території. Серед рекомендацій до фотофіксації:
    1. фотографувати кожну будівлю зовні потрібно з усіх боків, приділяючи увагу всім пошкодженням стін (сліди від куль, осколків, снарядів);
    2. за можливості – сфотографувати дах зверху;
    3. відзняти прибудинкову територію з наслідками руйнувань, при цьому особливу увагу слід приділити прив’язці до місцевості та чіткому розумінню масштабів руйнувань;
    4. зробити фото постраждалих інженерних систем (водопровідних, каналізаційних, газопроводів та електрики);
    5. зафіксувати пошкодження вікон та дверей (кожного елемента окремо зсередини та зовні);
    6. зробити зйомку всередині будинку, приділяючи увагу стану стін, підлоги та стелі.
  4. Промоніторити дані засобів масової інформації. Якщо про руйнування або пошкодження вашої нерухомості був репортаж, необхідно зберегти посилання на нього, а також зробити скріншоти матеріалів.
  5. Скласти власний Акт про руйнування за допомогою сусідів чи свідків. Це не буде зайвим, навіть якщо такий документ уже склала поліція. Зразок Акту про пошкодження майна допоможе врахувати всі аспекти його оформлення.
  6. Провести технічну експертизу будівлі із залученням професіоналів та отримати Звіт про технічне обстеження будинку чи квартири на предмет пошкоджень.
Ананьєв Євген Олександрович, експерт.

Компанія БТІ Адвокат здійснює обстеження будівель та споруд, що постраждали під час війни із залученням фахівців, які мають відповідні кваліфікаційні сертифікати та досвід виконання аналогічних робіт у Києві, Ірпені, Бучі та Гостомелі. Звіт про технічну експертизу має юридичну силу та дозволяє повною мірою оцінити масштаби пошкоджень. Завдяки його наявності мінімізується бюрократична тяганина і виключаються ризики невмотивованої відмови у нарахуванні виплат.

 

Напишіть нам