Технічна інвентаризація, технагляд, техобстеження,
реєстрація права власності, експертна оцінка,
дозвільні документи на будівництво,
комплексне обслуговування підприємств.

м.Київ, бул. Л.Українки, 26А, Печерська
+38(050)7420430 +38(097)1918808
м.Київ, вул. О.Кошиця, 4, Харківська
+38(050)7420430 +38(097)1918808
btiadvokat@gmail.com

Узаконення самовільного будівництва в Україні: практика і теорія

Узгодження і отримання містобудівних умов і обмежень

Скрипник Сергій Володимирович
Скрипник Сергій Володимирович
+38(067)1794260
+38(050)2044560
btiadvokat@gmail.com
Тимошенко Сергій Леонідович
Тимошенко Сергій Леонідович
+38(068)7109832
+38(050)5342591
btiadvokat@gmail.com
Часте явище в Україні, коли споруди зводяться без відповідного на те дозволу. Якщо ви побудували будинок без дозволу на будівництво, рано чи пізно приходить момент, коли потрібно узаконити самобуд. Зробити це можливо, тільки потрібні відповідні документи, також варто розібратися в нюансах процедури. Без оформлення права власності на майно ви не зможете здійснювати нотаріальні дії з ним, тобто продати, подарувати або залишити у спадок. Ще одним неприємним моментом є те, що якщо власник землі звернеться до суду, то споруду доведеться знести.

Що відноситься до самовільного будівництва

Відповідно до визначення закону самобудом визнається така споруда, яка зведена або знаходиться в процесі будівництва:

  • будівля розташована на ділянці землі, яка не має відповідного цільового призначення;
  • будівництво ведеться без дозволу на будівельні роботи чи немає проекту;
  • будова має порушення правил і нормативів будівництва.

У разі, якщо нерухомість задовольняє хоча б одному з перерахованих ознак, вона відноситься до категорії самобуду. Як узаконити незаконну споруду, розповімо далі.

Щоб отримати на неї право власності, потрібно пройти відповідні процедури і узаконити самобуд. Держава пішла назустріч своїм громадянам, і був прийнятий відповідний закон про будівельну амністію, який дозволив значно спростити процедуру легалізації самовільних будівель.

Узаконення самовільної споруди за спрощеною процедурою

Застосовувати ці правила можна до об’єктів, які збудовані без дозволу на ведення будівельних робіт на землі з відповідним цільовим призначенням. Клас наслідків повинен бути СС1, тобто вони відносяться до будівель з незначними наслідками. Це може бути нерухомість:

  • зведена з 5.08.1992 р за 9.04.2015 р, має загальну площу до 300 кв. м. Це можуть бути як житлові, так і господарські будівлі;
  • побудована до 12.03.2011 р. Сюди відносяться будови сільгосппризначення.

Введення в експлуатацію самобуду здійснюється на підставі технічного обстеження і подачі заяви в ДАБК. Протягом 10 робочих днів дозвільний орган безкоштовно приймає об’єкт в експлуатацію. У цьому випадку штраф за будівництво без дозволу до власників не застосовується. Оформлення будинку по спрощенці проводиться за мінімальну кількість часу.

Техобстеження може провести компанія, яка в штаті має кваліфікованих співробітників з відповідними сертифікатами.

Якщо будуть виявлені відхилення від вимог і норм законодавства і будівництва, які є неприпустимими, то узаконення нерухомості не може бути здійснено.

До заяви в ДАБК додаються такі документи:

  • заповнена декларація;
  • звіт технічного обстеження будови;
  • копія паспорта власника землі;
  • технічний паспорт об’єкта.

Це дозволить узаконити будинок по дачній амністії. Датою введення в експлуатацію стане дата реєстрації декларації про готовність об’єкта. Вона є підставою, щоб укладати договори на постачання води, електроенергії, газу і так далі, а також для реєстрації права власності на нерухомість. Виникає таке право після реєстрації об’єкта в Держреєстрі. Це означає: щоб закінчити таку процедуру, як узаконення самовільного будівництва, потрібно звернутися в ЦНАП з наступним пакетом документів:

  • декларація з відміткою ДАБКу про прийняття в експлуатацію;
  • технічний паспорт будови;
  • довідка про присвоєння поштової адреси;
  • якщо власність набувається в пайове володіння, то потрібен договір співвласників, де прописано розподіл часток;
  • якщо об’єкт будувався в результаті спільної діяльності, то потрібен буде договір простого товариства або спільної діяльності.

Ця процедура підійде, якщо ви не знаєте, як узаконити самобуд гараж.

Визнання права власності на самовільну споруду в судовому порядку

Якщо ви побудували будинок без дозволу на будівництво, а нерухомість не відповідає параметрам для проведення спрощеної процедури, то узаконення самобуду можливо тільки через суд.

Суд може визнати таке право власності за власником, якщо земля буде виділена йому під уже збудоване приміщення. Якщо ж власник землі стане заперечувати проти цього або це буде порушувати права інших осіб, то зведена будівля підлягає знесенню за рахунок того, хто її самовільно побудував.

Для судового розгляду слід заручитися згодою сусідів, документами, які підтверджують право на користування землею. Позов направляється до суду за місцем знаходження самобуду. Якщо суд приймає рішення на користь позивача, то для завершення процедури узаконити самобуд вийде в ЦНАПе. Тут проведуть процедуру реєстрації права власності на об’єкт у Держреєстрі та оформлення документів  на дім.

Скільки потрібно буде заплатити для узаконення самобуду в Україні

Незважаючи на те, що в законі не прописана оплата державним органам за проведення процедури, заплатити вам все-таки доведеться. По-перше, щоб зробити технічне обстеження, буде потрібно залучення сторонньої організації, а її послуги доведеться сплатити. Вартість таких робіт буде залежати від розміру об’єкта, обсягу робіт і терміновість їх проведення.

Якщо власник не хоче сам займатися підготовкою документів, щоб узаконити самобуд, то це можна доручити фахівцям нашої компанії, роботу яких також необхідно буде сплатити.

Штраф за самобуд, який стягується в Україні

Незважаючи на те, що чиновники обіцяють не виписувати штраф за незаконне будівництво приватного будинку, проте отримати його цілком реально. Це можливо, коли надійшла скарга в ДАБК на будівництво, було встановлено незаконність його будівництва, а власник не подав заявку на узаконення.

Терміновості в оформленні нерухомості немає, закон не прописує тимчасові рамки. Зробити це можна при здійсненні угод і нотаріальних дій з майном. Штраф за будівництво будинку без дозволу не передбачений. Крім того, після реєстрації права власності виникає відповідальність з податку на нерухомість.

Оформлення самобуду після реконструкції

Легалізація самовільної споруди в цьому випадку зажадає довідки про прийняття в експлуатацію і техпаспорта БТІ. Це стосується будинків менше 200 кв. м. Щоб узаконити самобуд з більшою площею, потрібно надати наступні документи:

  • правовстановлюючий документ на землю;
  • довідка, в якій вказана здача об’єкта в експлуатацію;
  • техпаспорт об’єкта;
  • звіт про техобстеження на предмет відповідності нормам і правилам будівництва, пожежної безпеки, санстанції.

Узаконення самовільних будівель-справа клопітка, яка потребує певних знань і досвіду. Зробити все самостійно складно, адже можна зіткнутися з безліччю підводних каменів. Навряд чи ви знаєте, як ввести будинок в експлуатацію без дозволу на будівництво. Найкраще доручити це професіоналам. Фахівці нашої компанії виконають всі роботи швидко і відповідно до законодавства України.

Чому варто звертатися в нашу компанію

Нерідкі випадки, коли потрібно зробити визнання права власності на будинок без документів, адже незаконна споруда будинку веде до того, що нерухомість не має власника. При здійсненні угод з таким майном виникне маса проблем. Найчастіше простий обиватель не знає як легалізувати самовільну споруду, тому потрібна допомога професіоналів.

Наші співробітники підготують всі необхідні запити та довідки для Узаконення самобуду, також виготовлять технічний паспорт, будівельний паспорт. Все буде зроблено швидко і якісно. З замовником укладається офіційний договір. Ми працюємо як з фізичними, так і з юридичними особами. Всі проблемні об’єкти допоможе узаконити наша компанія. Телефонуйте за телефонами, які вказані на сайті, або залишайте повідомлення у формі зворотного зв’язку. Ми обов’язково зв’яжемося з вами і допоможемо провести узаконення самовільного будівництва.

Фахівці з багаторічним досвідом допоможуть знайти вихід із складної ситуації, проконсультують вас щодо того, що буде, якщо побудувати будинок без дозволу на будівництво, скільки буде коштувати узаконення незаконних споруд. Ви отримаєте відповіді на багато питань щодо узаконення нерухомості.

Напишіть нам