Сьогодні все більше людей стикаються з аферистами, які працюють по накатаній програмі і спритно провертають грошові махінації. Зважаючи на це величезна кількість покупців, бажаючих придбати квартири в споруджуваних будинках, побоюються бути обдуреними шахраями. Саме тому гостро постало питання про захист покупця і прозорості укладення угоди між клієнтом і продавцем. Експерти розробили законопроект, який покликаний звести до мінімуму шанси аферистів на виманювання грошей у покупців.
Особливості нового законопроекту
Незважаючи на те, що це лише чорновий варіант, ніхто не сумнівається в тому, що важливий документ буде помічений. Оскільки кількість квартирних махінацій збільшується, купівля квартири на первинному ринку стає ризикованою операцією. Відомі випадки, коли одна і та ж квартира була продана не двом, а трьом покупцям. Саме тому в інструменти нового механізму входить:
- реєстрація в єдиному реєстрі прав власності на певний об’єкт нерухомості, який буде будуватися;
- встановлення мита за нотаріальне посвідчення договору у разі відчуження об’єкта майна, що знаходиться у власності забудовника. Його вартість становитиме 170 грн;
- обов’язок забудовника створити сайт, на якому буде фіксуватися вся необхідна інформація, що стосується проектної документації на будівництво, а також ряд документів про дозвіл будівництва об’єкта і форум інвесторів, які будуть мати можливість спілкуватися. У рекламі продажу житла така інформація, як адреса сайту, обов’язково повинна буде зазначатися;
- уточнення особливостей оподаткування.
Реалізація законів поки під питанням
Фахівці в галузі будівель прийшли до висновку, що документ поки вимагає доопрацювань. Про це повідомили і деякі юристи. Зокрема, що ідея створення такого проекту відмінна, однак сам законопроект має ряд технічних нюансів, які потребують коригування.
Наприклад, питання реєстрації договорів по операціях на ринку первинної нерухомості. Найбільш цікавим варіантом вважається присвоєння кожному споруджуваному об’єкту унікального і незмінного номера. Фахівці також дискутують щодо створення кадастру, якби була можливість реалізувати подібний механізм. Втім, містобудівний кадастр – це не дуже просте рішення, тому, швидше за все, експерти зупиняться на реєстрі. Приміром, є реєстр нерухомості, пов’язаний з іпотекою, який вже успішно працює. Аналогічний варіант може бути створений для продажу квартир первинного ринку.
В цілому, всі сходяться на думці, що пропонований механізм – лише перша спроба створити законопроект. Поки що питання залишається відкритим. На думку експертів, найважливіше – прийти до розумного рішення і створити законопроект, який захистив би покупців від сумнівних угод і втрати капіталовкладень.