Технічна інвентаризація, технагляд, техобстеження,
реєстрація права власності, експертна оцінка,
дозвільні документи на будівництво,
комплексне обслуговування підприємств.

м.Київ, бул. Л.Українки, 26А, Печерська
+38(050)7420430 +38(097)1918808
м.Київ, вул. О.Кошиця, 4, Харківська
+38(050)7420430 +38(097)1918808
btiadvokat@gmail.com

Підготовка звіту по доступності приміщень для інвалідів і маломобільних груп населення

Рибалка Ілля Сергійович
Рибалка Ілля Сергійович
+38(095)1425434
texinventarizacija@gmail.com
Ананьєв Євген Олександрович
Ананьєв Євген Олександрович
+38(095)1425434
texinventarizacija@gmail.com

Всесвітня організація охорони здоров’я провела дослідження, які показують, що малорухомі люди та інваліди складають більше як 10 % від загальної кількості населення України. Майже 80 % з них фізично можуть працювати, брати участь в житті суспільства і забезпечувати себе. Але недостатня кількість спеціального устаткування є перешкодою для повноцінного життя інвалідів.

Законодавство вимагає встановлення пандусів і додаткових знаків для полегшення пересування маломобільних груп населення. Щоб офіційно підтвердити інклюзивне облаштування будівлі, необхідно оформити звіт по пандусах від експерта з обстеження приміщень на доступність для інвалідів. Цим займаються комісії та експертні організації по всій країні.

Поняття доступності

Доступність передбачає обладнання вулиць і будівель оснащенням, необхідним для вільного пересування інвалідів в громадських місцях. Також важливий універсальний дизайн – простий інтер’єр без громіздких предметів в коридорах, для орієнтації в якому не потрібне додаткове навчання. Тобто інвалід на колясці повинен мати можливість потрапити в приміщення і дістатися до ліфтової зони самостійно. Це забезпечує вхідна група з пристроєм пандуса. У випадках, коли пандус встановити неможливо з технічних причин, узгоджують облаштування кнопки виклику персоналу.

До маломобільної групи відносять:

 • людей з вадами зору та слуху, проблемами опорно-рухової системи;
 • вагітних жінок;
 • батьків дітей на візках;
 • літніх людей;
 • тих, хто після травм і аварій не може вільно пересуватися.

Щоб підвищити свідомість суспільства, варто отримати сертифікат експерта з обстеження будівель і споруд для доступності приміщень. Це обов’язковий документ для банків, фінансових та медичних установ, страхових компаній. Для інших закладів така організація простору має рекомендаційний характер.

Вимоги ДБН

Підготовка звіту по доступності приміщень для інвалідів починається з вивчення основ. Так, 1 квітня 2019 року набуває чинності нова постанова про доступність приміщень ДБН В.2.2-40:2018 «Будинки і споруди. Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення”. Вони націлені на створення безбар’єрного середовища для інвалідів і малорухливих людей. Основні нововведення:

 1. Обов’язкова вхідна група з пристроєм пандуса, мікроліфта або підйомних механізмів хоча б при одному вході до будівлі.
 2. Установка тактильного покриття на підлогах.
 3. Дублювання написів табличками зі шрифтом Брайля.
 4. Наявність сурдоперекладу для важливих оголошень.

Всього в документі 100 змін і поправок, націлених на забезпечення інвалідів рівними можливостями зі звичайними громадянами. Для документального підтвердження відповідності обладнання будівлі вимогам закону необхідно заново підготувати звіт про доступність приміщення для маломобільних груп населення.

Як відбувається експертна оцінка

Щоб забезпечити комфортні умови для малорухомих людей, необхідно встановити у вхідних зонах спеціальні пристрої для вільного пересування людей з обмеженими можливостями.

Експерти нашої компанії проводять перевірку доступності будівлі, яку забезпечує власник приміщення. Нам слід надати документи про оренду або право власності, копію паспорта з БТІ, реквізити і фотографії обладнання. Підготовка звіту по доступності приміщень для інвалідів передбачує виміри та фотофіксацію техніками таких параметрів, як:

 1. Рівень нахилу пандуса – не більше 8%.
 2. Відсутність бар’єрів на рівні 0,7-2 м.
 3. Легкість відкриття дверей.
 4. Ширину коридорів.
 5. Ширину дверних прорізів.
 6. Відсутність громіздких або крихких предметів декору.
 7. Зручність відвідування гігієнічних приміщень.

Це первинний огляд, який визначає можливість вільного доступу до всіх приміщеннях людям з порушеннями опорно-рухової системи. Якщо деякі параметри не відповідають нормам, техніки дають поради щодо поліпшення обладнання з мінімальними затратами. Так, якщо є підтвердження про неможливість побудови підйомних механізмів або пандусів, експерти видають приватний висновок і рекомендують встановити кнопку виклику.

Також можливий особистий контроль експертів за установкою тактильних табличок, аудіоприборів. Фахівці перевіряють якість приладів, гідроізоляцію і безпеку електричних механізмів.

Підготовка документу про доступ до будівлі інвалідів відкрита для підприємців усіх напрямків. Кабінет міністрів рекомендує людям звертати увагу на дану суспільну проблему та встановити обладнання для маломобільних груп населення в усі будівлі. Це затратна справа, але вона підвищує рівень громадянської відповідальності українців.

Напишіть нам