texinventarizacija@gmail.com
Узгодження і отримання містобудівних умов і обмежень (МУіО) є одним з етапів проектування об’єктів будівництва та реконструкції, які мають площу понад 300 кв. метрів. Такі вимоги встановлені Законом України № 3038-VI, прийнятим Верховною Радою в лютому 2011 року. Затверджений в Указі Мінрегіону № 109, зареєстрованому в 2011 році, спеціальний перелік включає в себе список споруд, на які дії вимог Закону № 3038-VI не поширюються.
До об’єктів, для будівництва або реконструкції яких не потрібно узгодження містобудівних умов і обмежень, відносяться будівлі площею не більше 300 кв. метрів. Їх зведення здійснюється відповідно до будівельних паспортів.
Склад містобудівних умов
На основі МУіО складаються технічні завдання для розробки проектів. Вони містять у собі комплекс вимог до планування об’єктів і їх архітектурного вигляду, а також поверховості та щільності забудови. Складаються МУіО з двох частин – текстової та графічної, і призначені для розробки проектної документації. Вони визначають параметри вимог, які необхідно врахувати при будівництві та реконструкції будівель.
Текстова частина документації містить в собі загальну інформацію про об’єкт, замовника і виконавця будівельних робіт. Розкривається в МУіО і мета побудови, адреса її знаходження і повні відомості про земельну ділянку, включаючи площу території забудови. Дуже важливо, щоб тип і призначення використання земельної ділянки збігалися з метою використання майбутньої споруди. У текстовій частині МУіО можна знайти перелік технічних вимог до зведення об’єкту і планову кошторисну вартість будівництва.
Таке узгодження містобудівних умов і обмежень по своїй суті є постановкою завдання проектувальнику. МУіО визначається висота будівлі і дистанції між різними об’єктами, що знаходяться на території забудови. Графічна частина МУіО включає в себе кадастрові виписки та планування місця розташування майбутнього об’єкту, топографічну зйомку території (М 1:500).
Як отримати МУіО
Отримання містобудівних умов і обмежень в Україні можливе для громадян країни і іноземців, що мають посвідку на проживання. Процедура складається з декількох етапів. Починається вона зі збору документів, без яких отримання містобудівних умов і обмежень буде неможливим. До їх списку входять:
- виписка з кадастру, що засвідчує право власності на ділянку, призначену під будівництво об’єкту;
- креслення довільної форми плану будівництва;
- геодезична зйомка та інші документи.
Здійснюється отримання містобудівних умов і обмежень в управліннях архітектури, що знаходяться в містах, де заплановане будівництво споруди або реконструкція об’єкту. Забудовнику необхідно звернутися до цих органів із заявою про розробку МУіО. До заяви додається зібраний пакет документів. Якщо пакет документів виявиться не повним, то в отриманні містобудівних умов і обмежень буде відмовлено. Підготувати необхідні документи досить складно, тому краще скористатися для цього послугами професіоналів.
Як оформити документ про містобудівні умови і обмеження в Києві
Отримати і провести узгодження містобудівних умов і обмежень житлової споруди в столиці набагато складніше, ніж в інших регіонах країни. Це пов’язано з більш жорсткими вимогами, що пред’являються до архітектурного вигляду столиці України і обмеженнями зональної забудови. Термін підготовки документації – 10 днів.
Документ про містобудівні умови і обмеження в Києві можна отримати в департаменті містобудування та архітектури. У столиці досить розвинений будівельний сектор. Деякі документи, що входять в обов’язковий пакет, підготувати самостійно не завжди виходить. Звернення до фахівців за допомогою значно знижує кількість часу, що витрачається забудовником на узгодження містобудівних умов і обмежень.
Підстави для відмови у видачі МУіО
Причиною відмови у видачі документа можуть стати помилки, допущені в оформленні документації та недостовірні відомості про об’єкт будівництва або реконструкції, а також замовника і ділянку, обрану для проведення робіт. Не отримати МУіО можна і в тому випадку, коли подається неповний пакет документів або є негативний висновок проведеної експертизи можливого будівництва або реконструкції об’єкту.
Дуже часто причиною відмови стає невідповідність планованої забудови місцевим планам і вимогам архітектурного вигляду району або міста.
Відповідальність за будівництво без МУіО
Чинне українське законодавство досить суворо ставиться до порушників встановленого порядку будівництва. Відповідальність за будівництво або реконструкцію об’єктів без МУіО в тих випадках, коли цього вимагають відповідні регламенти, може призвести до накладення штрафу. Така міра покарання передбачена статтею 96-1 КпАП України. Сума штрафу залежить від тяжкості порушення і може становити суму до 1000-і неоподатковуваних податком мінімумів доходів. Споруда, зведена без МУіО, вважається самобудом і може бути знесеною за рішенням суду.
Процедура легалізації самобуду може зайняти досить тривалий час, потребувати значних витрат і не гарантує позитивного результату. Серйозні проектні організації не беруться за створення проектів без МУіО. Самостійно зведені споруди без технічних розрахунків можуть привести до швидкого руйнування збудованого об’єкту під час його експлуатації. Узгодження і отримання містобудівних умов і обмежень позбавляє забудовника від майбутніх серйозних проблем вже на початковому етапі будівництва або реконструкції.