texinventarizacija@gmail.com
Будівництво — це вельми складний процес, котрий полягає не тільки у безпосередньому зведенні об’єкта, а й в супутніх роботах. Зокрема: організації, проєктних, вишукувальних, монтажних та інших видів робіт та послуг. Зацікавленим особам, що не мають у власному штаті окремої будівельної служби на допомогу приходять сторонні фахівці, що надають послуги інженерного та технологічного характеру. Українське законодавство своєчасно адаптувалося до потреб будівельного середовища. Тому наразі, згідно з Державним класифікатором професій, в нашій країні існує окрема професія «інженер-консультант (будівництво)».
Поняття та нюанси інжинірингу
Інжинірингова діяльність у будівництві допомагає організувати процес, виконуючи, по суті, функції замовника на договірних підставах. Серед основних завдань, що покладаються на інженерів-консультантів:
- попередні техніко-економічні обґрунтування і дослідження;
- експертиза проєктів;
- програми фінансування будівництва;
- визначення стадійності;
- конкурси та торги на виконання робіт та надання послуг;
- договірна діяльність у процесі будівництва;
- координація виконавців робіт;
- здійснення технічного нагляду.
Така допомога може знадобитися:
- державним та комунальним підприємствам, зокрема лікарням, школам, дитячим садкам;
- комерційним закладам, що не мають в штаті кваліфікованих будівельників та не хочуть вдаватися у процес, відриваючись від основної діяльності;
- приватним особам, що планують будівництво.
Особливості надання послуг
Інженер-консультант — це суб’єкт, що надає послуги згідно з укладеним контрактом. Спеціалісти, що залучаються до робіт повинні обов’язково пройти професійну атестацію та мати кваліфікаційний сертифікат. Це дозволяє виконувати діяльність у межах своєї кваліфікації. Наразі існує чотири рівні кваліфікації інженерів-консультантів у галузі будівництва. Відповідно до категорії варіюється обсяг професійної компетенції, а також перелік робіт, що має право виконувати спеціаліст:
- базова — фахівці цієї категорії мають право виконувати технічний нагляд за будівництвом, перевіряти документацію та якість виконання робіт, вести облік та візувати акти;
- І категорія, крім базових функцій таким фахівцям доручають ведення робіт на стадії проєктування, проведення конкурсу на будівельні роботи та внесення змін у ході реалізації проєкту;
- ІІ категорія — надає право на роботи передпроєктної стадії та проведення конкурсу на проєктні роботи;
- провідний інженер — має право ведення всіх етапів, включно з врегулюванням спорів, варіації та медіації, фахівці такого рівня можуть брати на себе відповідальність за адміністрування проєкту, виконуючи функції “Замовника”.
Орієнтовна вартість робіт інженера-консультанта розраховується у відсотковому відношенні до вартості будівельних робіт, а саме:
- передпроєктна стадія — 0,9-1,0%;
- конкурс на проєктні роботи — 0,2%;
- стадія проєктування — 0,25-0,35%;
- конкурс на будівельні роботи — 0,3%;
- зміни, пов’язані з реалізацією проєкту — 0,5-0,6%;
- технічний нагляд — 1,5-1,95%;
- врегулювання спорів — 0,3-0,35%;
- адміністрування — 1,0-1,1%.
Загальна вартість послуг не перевищує 5,5% від вартості будівельних робіт.
Інжиніринг від БТІ Адвокат
У вересні 2023 року експерт компанії Ананьєв Євген Олександрович отримав сертифікат фахівця будівельної галузі, що підтверджує право виконання робіт в якості інженера-консультанта (будівництво) ІІ категорії. Клієнтам компанії відтепер доступні послуги з супроводження робіт в галузі будівництва, включно з передпроєктною та проєктною стадією, а також технічним наглядом.
Разом з ФОП Ананьєв Є.О. будь-який будівельний проєкт реалізується з максимальною точністю, відповідністю найвищим стандартам якості та економією коштів і ресурсів.