Технічна інвентаризація, технагляд, техобстеження,
реєстрація права власності, експертна оцінка,
дозвільні документи на будівництво,
комплексне обслуговування підприємств.

м.Київ, бул. Л.Українки, 26А, Печерська
+38(050)7420430 +38(097)1918808
м.Київ, вул. О.Кошиця, 4, Харківська
+38(050)7420430 +38(097)1918808
btiadvokat@gmail.com

Через накладення кордонів громадяни змушені звертатися до суду, щоб узаконити ділянку

uzakonenoГромадяни України є власниками нерухомості, коли наявні відповідні дані в Держреєстрі прав на нерухоме майно. Щоб отримати таке право потрібно чітко слідувати інструкціям і її етапам. Наприклад, спочатку необхідно отримати дозвіл на зведення об’єкта нерухомості, потім треба зареєструвати декларацію про будівництво, а потім – правильно дотримуватись всіх пунктів введення в експлуатацію. Але як прикро буває, коли в якихось документах, яких збереться багато в процесі, допускається помилка і в підсумку, ваш об’єкт можуть визнати незаконним.

Дуже часто виникає проблема накладення кордонів: кордони сусідніх ділянок мають однаковий або частково співпадаючий кадастровий номер. Експерти пояснюють це технічними помилками, тому що в різний час діяли різні процедури землевпорядкування. Тому, в більшості випадків кілька людей стають учасниками спору щодо однієї земельної ділянки, і з подібними претензіями звертаються до суду.

Ще одна проблема випливає з минулого. У 2015-му році оголосили так звану будівельну амністію. Тоді масово почали узаконювати «самобуд» без сплати штрафів. Треба бути уважним і враховувати терміни таких рішень, тому що в 2017-му ці правила вже не діють і всі зведені об’єкти нерухомості підлягають законній процедурі введення в експлуатацію. В іншому випадку передбачений штраф до 600 неоподатковуваних податком доходів, і для підприємця від 18-ти до 900 мінімальних з/п.

У 2 ч. ст. 376 Цивільного кодексу зазначено, що персона, яка незаконно (самовільно) зводить об’єкт нерухомості не може мати право власності на нього. Але на практиці, очевидно що самобуди не можуть залишатися в такому стані і підлягають узаконенню. Отже, розглянемо 3 законних способи легалізувати будову:

  1. У судовому порядку – основний метод. Суд може задовольнити заяву недобросовісного забудовника якщо: зведення об’єкта здійснювалося на ділянці, яким володіє забудовник, використовується в рамках цільового призначення і не порушує права інших осіб. Для того, щоб узаконити будівництво, треба подати позов до суду для визнання права власності на самобуд, як новий об’єкт нерухомості. До заяви додається звіт сертифікованого експерта про технічний стан об’єкта, який підтверджує його подальшу безпечну експлуатацію.
  1. В адміністративному порядку. Таким способом можна узаконити самовільно збудований об’єкт нерухомості тільки в певних випадках:
  • житлові споруди, дачні, господарські будівлі, сторожки, альтанки, зведені в період з 05.08.1992 і до 12.03.2011 рр.;
  • громадські споруди і будівлі сільськогосподарського призначення споруджені до 12.03.2011 р., мають І і ІІ категорії складності.

Для узаконення таких об’єктів нерухомості заявник повинен подати до територіального відділення ДАБІ наступні документи:

  • заяву для введення об’єкта в експлуатацію;
  • технічний звіт експертної перевірки будконструкцій і інженерних мереж, техпаспорт для окремих категорій споруд загальною площею з усіма прибудовами до 300 кв.м (+ завірена копія документів);
  • декларація про старт використання споруди;
  • документ про право власності земельної ділянки (+ завірена копія документа).
  1. Метод узаконення на локальному рівні. Такий спосіб передбачає створені місцевими територіальними громадами комісії з питань самочинного будівництва. При таких органах діє Порядок розгляду питань, пов’язаних з самобудами. Передбачається звернення забудовника в органи місцевого самоврядування з питань прийняття в експлуатацію незаконно зведених споруд із заявою про збереження майна, відведення земділянки і наданням техзвіту сертифікованого експерта, в якому зазначено що самобуд відповідає будівельним, природоохоронним, пожежним та іншим, передбаченим законами, вимогам. Також до документів додається заява, в якому забудовник зобов’язується взяти на себе всі витрати, пов’язані з процесом узаконення самовільної будівлі. Заявку розглядає місцевий орган архітектури та будівництва, а комісія приймає рішення про збереження об’єкта. Подальші дії будуть залежати від багатьох факторів: чи в наявності право власності на земельну ділянку, чи всі документи приведені у відповідність і т. д.

Висновок один: перед початком будівництва необхідно робити все по інструкції, щоб уникнути проблем з законом і не витрачати час, гроші і сили на трудомісткий процес узаконення самовільних будівель.

Напишіть нам